Смара́гд (від лат. smaragdus, грец. σμάραγδος, smáragdos), або ізумру́д (від перс. زمرّد‎, zumurrud, тур. zümrüt) – давній термін, що застосовувався до мінералів зеленого кольору…

Найдавніші назви мінералів належать до східних, грецьких та латинських мов, і не підпорядковуються єдиній системі. Перші назви пов’язували із зовнішніми ознаками, перш за все кольором, також місцезнаходженням та таємничими силами, які, нібито, приховані у каменях. Деякі із них виникли від так званого «жаргону» гірників, наприклад кварц або колчедан. Однак більшість, все ж таки, мають свою унікальну історію назви…

Найбільшу групу мінералів налічують ті, що названі на честь видатних світових особистостей, тобто мають так звані персональні назви. Зокрема, мінерали називали на честь видатних науковців (джемсоніт – Роберт Джемсон, шотландський мінералог і геолог; біотитЖ. Б. Біот, французький фізик, що вивчав оптичні відмінності між слюдами), царів, графів, герцогів, полководців, державних діячів (александритна честь російського царя Александра ІІ, рузвельтит (Франклін Д. Рузвельт, тридцять другий президент США), письменників та філософів (гетит (Йоган Фольфганг фон Гете, німецький письменник), пізніше, дослідників космосу та Місяця, колекціонерів мінералів та відважних мандрівників.

Мінерали, названі на честь видатних постатей
Мінерали, названі на честь видатних постатей

Джордж Фредерік Кунц, американський спеціаліст по коштовному камінню; граф С. С. Уваров, Росія; Генрі Джейм Брук, англійський кристалограф та мінералог

Значну групу за чисельністю, складають мінерали, що носять назви географічних об’єктів, зокрема тих, де вони були вперше виявлені: андезит – гори Анди; везувіан – вулкан Везувій (Італія); ярозит – ущелина Харосо в Сьєрра-Альмагрера (Іспанія); агат – річка Ахатес (Сицилія), каолініт – від китайського слова «високий хребет», за назвою гори поблизу Яучау-Фу; сахаіт – з якутського назва Сибіру; ільменіт – Ільменські гори (Урал); чароіт – річка Чара в Іркутській області; топаз (з грец. Топазіон) – острів у Червоному морі.

Файяліт
Файяліт

о. Файял, Азорські острови

Бірюза
Бірюза

з французького – турецький камінь, що вперше потрапив у Європу з Персії через Туреччину

В назвах мінералів можуть міститись будь-які значення та порівняння:

  1. ботанічна термінологія: гранатз лат. «гранатове яблуко», зерна якого він нагадує; малахітз грец. «мальва», за кольором та формою листя мальви; гіацинтз грец. назва квітки сімейства лілій та гіацинтово-червоний колір; цитрин – за жовтим кольором лимону; родонітз грец. «троянда», за рожевий колір;
  2. міфологія: ртуть – в англійській мові по імені римського бога Меркурія, названого в честь його рухливості; палладій – в честь грецької богині Афіни Паллади; орфеїтз грец. – Орфей, міфологічний музикант, що возвеличував у своїх співах Родопи (Болгарія).
  3. кристало-хімічні особливості: магнезит – вміщує магній; тахереніт – від кельтського «замінений», оскільки потрапляючи під вплив повітря, розпадається з утворенням другого мінералу; тетрафероплатина – тетрагональний, залізо та платина; анортит – з грец. «нерівний», за триклинну симетрію; нефелін – під час опускання у кислоту стає мутним; санідин (дощечка) – за ущільнений вигляд таблитчастих кристалів;
  4. фізичні властивості: серицит – шовковистий зовнішній вигляд; маргарит – блиск схожий до перлини; кіаніт – блакитний; альбіт – білий; азурит – від перського слова, що означає синій; хлорит – зелений; барит – важкий; алмаз – нездоланний, міцний; діоптаз – прозорий; пірит –під час удару виникають іскри тощо.
Нептуніт
Нептуніт

Нептун – бог моря в давньоримській міфології

Окрему групу складають мінерали, які мають назви, що походять від різних мов світу:

  1. давньогрецькі назви: берил (бериллос), гематит (хайматитіс), гіпс (гіпсос) та інші;
  2. латинська термінологія: аквамарин – морська вода, целестин – небесний, рубін – червоний, карбункул – маленьке вугілля (жар), флюорит – текти, куприт – мідь;
  3. назви різних мов: вольфраміт – з німецького від Wolf – вовк та Rahm – піна або вершки; мусковіт – з російського Москва, пізніше «московське скло»; платина – з іспанського «срібло»; авантюрин – з італійського «випадок»; реальгар – з арабського «рай аль гар», що означає порошок руди; макатит – на мові масаїв «etakat (coda)».
Ксокомекатліт
Ксокомекатліт

Від слова народів нахуа (мексиканських індіанців), що означає виноград

За даними Міжнаро́дної мінералогі́чної асоціа́ції (ММА) (організація, що займається розвитком мінералогії, зокрема стандартизацією номенклатури), на березень 2021 року відомо близько 5688 мінералів. Присвоєння назв нововідкритим мінералам, контроль та перегляд уже існуючих назв залишає за собою Комісія з нових мінералів та назв мінералів, що була утворена як складова ММА у 1959 р.

З 1994 р. до ММА входить і Українське мінералогічне товариство.

Література:

  1. Митчелл, Р.С. (1982). Названия минералов. Что они означают? Москва, «Мир».