Смог — це суміш диму, туману і деяких забруднюючих речовин. Даний термін англійського походження ( «smog») являє собою злиття двох англійських слів «smoke» і «fog» — «дим» і «туман». Вперше це слово було використано в Лондоні на початку 1900-х років, щоб описати екологічну ситуацію в місті.

В історії людства наймастабнішими стали дві події, повязані з смогом – Великий смог у Лондоні в 1952 році та фотохімічний смог, тісно пов’язаний зі смогом у Лос-Анджелесі в 1943 році. Надмірні викиди SO2 від спалювання вугілля та промислові викиди стали основними забруднювачами класичного смогу, тоді як фотохімічний смог спричинений утворенням пероксиацилнітрату (ПАН) (Kulshrestha & Mishra, 2022). Метеорологічні фактори відіграють дуже важливу роль у утворенні смогу. Стабільна атмосфера, потужна пряма сонячна радіація та відносно низька температура сприяють утворенню смогу. Зростаюча урбанізація призвела до збільшення кількості транспортних засобів, які є джерелами  смогу

Як утворюється смог?

Причини утворення смогу можуть бути наступними:

  1. вихлопні гази автомобілів;
  2. діяльність електростанцій і заводів;
  3. природні і торф’яні пожежі;
  4. горіння вугілля;
  5. куріння;
  6. шкідливі випари від багатьох споживчих товарів, включаючи хімічні розчинники, фарбу або навіть лак для волосся (Екологія, 2021).
Види смогу

Відомі принаймні чотири різновиди смогу: сірчаний, фотохімічний, вулканічний і крижаний

Смог

Це суміш диму, туману і деяких забруднюючих речовин. Даний термін англійського походження ( «smog») являє собою злиття двох англійських слів «smoke» і «fog» — «дим» і «туман»

Види смогу

Відомі принаймні чотири різновиди смогу: сірчаний, фотохімічний, вулканічний і крижаний.

Сірчаний смог. Суміш сажі, діоксиду сірки (SO2), дрібнодисперсного пилу та туману. При несприятливих погодних умовах може довго “висіти” над містом та завдавати шкоди здоров’ю. З діоксиду сірки та води утворюються вторинні шкідливі речовини, такі як сірчиста та сірчана кислоти (H2SO3, H2SO4) (Poulopoulos, 2016).

Сірчаний смог

Суміш сажі, діоксиду сірки (SO2), дрібнодисперсного пилу та туману. При несприятливих погодних умовах може довго "висіти" над містом та завдавати шкоди здоров'ю

Фотохімічний смог

Утворюється в ясну сонячну погоду за низької вологості повітря, температури +30 °C, повної відсутності вітру, високої забрудненості атмосфери. У випадку фотохімічного смогу з’являється блакитна димка або білуватий туман і через це погіршується видимість. Фотохімічні смоги — це сильне забруднення атмосферного повітря продуктами фотохімічних реакцій, які утворюються внаслідок взаємодії різноманітних інгредієнтів викидів автотранспорту та промисловості при їхньому опроміненні ультрафіолетовою радіацією (УФР) (Muralikrishna and Manickam, 2017).

Фотохімічний смог

Утворюється в ясну сонячну погоду за низької вологості повітря, температури +30 °C, повної відсутності вітру, високої забрудненості атмосфери. У випадку фотохімічного смогу з'являється блакитна димка або білуватий туман і через це погіршується видимість

Вулканічний смог

Вулканічний смог  – це різновид, який утворюється в атмосфері в результаті виверження вулкана. Шкідливі гази і частинки вивільняються з жерла і вступають в реакцію з сонячним світлом і киснем.

Деякі хімічні речовини в вулканічному смогу можуть завдавати шкоди і людям, і тваринам, і рослинам. Люди можуть відчувати проблеми з диханням, подразнення слизової і біль в горлі. Цей тип властивий країнам, на території яких є діючі вулкани, наприклад для Гавайських островів.

Крижаний смог

Цей тип зустрічається в природі значно рідше за інші.

Погодні умови, які сприяють утворенню крижаного смогу, такі:

  1. дуже низька температура повітря;
  2. відсутність вітру;
  3. висока вологість повітря.

Коли при такій погоді в повітрі утворюються невеликі кристалики льоду, до них як би прикріплюються всі забруднювачі. Поєднання кристалів льоду і частинок шкідливих речовин утворює густий туман, який негативно впливає на кровообіг і органи дихання людини.

Крижаний смог

Цей тип зустрічається в природі значно рідше за інші. Погодні умови, які сприяють утворенню крижаного смогу, такі: дуже низька температура повітря; відсутність вітру; висока вологість повітря

Як боротися зі смогом?

Смог є однією з найзначніших екологічних проблем у багатьох країнах, тому держави створюють закони і системи моніторингу, спрямовані на відстеження і скорочення нещасливого туману. Деякі з законів включають обмеження на те, які хімічні речовини може викидати в атмосферу підприємство, деякі — визначають гранично допустиму концентрацію речовини в повітрі.

Смог

Смог є однією з найзначніших екологічних проблем у багатьох країнах, тому держави створюють закони і системи моніторингу, спрямовані на відстеження і скорочення нещасливого туману

Кожен може внести свій вклад, щоб запобігти виникненню смогу:

  1. Слід більше ходити пішки, їздити на велосипеді або користуватися послугами громадського транспорту, коли це можливо.
  2. Також заправляти автомобіль краще рано вранці або вночі, коли на вулиці ще прохолодно: це запобігає нагріванню випарів бензину і утворення озону.
  3. Якщо Ви збираєтеся перебувати на відкритому повітрі, тримайтеся подалі від районів, які є великими джерелами забруднення, наприклад автомагістралей і заводів.
  4. Щоб убезпечити себе і свою сім’ю від впливу забруднюючих речовин, зверніть увагу на кліматичну техніку з фільтрацією повітря.
  5. Уникайте продуктів (фарб, розчинників і т.д.) з високим вмістом летких органічних сполук.
  6. Замість газових приладів варто використовувати електричні.

Використані джерала:

  1.  Kulshrestha, U., & Mishra, M. (2022). Atmospheric chemistry in Asia: Need of integrated approach. Asian Atmospheric Pollution, 55–74. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-816693-2.00002-0
  2. Muralikrishna, I., & Manickam, V. (2017). Air Pollution Control Technologies. Environmental Management, 337–397. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-811989-1.00014-2
  3. Poulopoulos, S. G. (2016). Atmospheric Environment. Environment and Development, 45–136. https://doi.org/10.1016/B978-0-444-62733-9.00002-2
  4. Екологія – моя освіта (2021). Що таке смог? Перейти до джерела