Скандінавський півострів – найбільший півострів Європи заворожує своєю історією і природною, унікальною красою природи. На його території розташовані Швеція, Норвегія і частина Фінляндії. Його омивають Норвезьке, Балтійське, Баренцево і Північне моря. Скандінавські гори, частина Балтійського щита, є межею між Швецією і Норвегією. На півночі Норвегії гірська гряда досягає берегів моря, тут вона сильно порізана фьордами.

Гірські породи, що складають Скандінавський півострів, мають дуже древній вік. Велика частина цієї території, переважно в межах Фінляндії і Швеції, відноситься до Балтійського кристалічного щита – древньому «тімені» Європи, де на поверхню виступає докембрийский підмурівок, а більш молоді осадкові породи майже повністю відсутні. На заході, головним чином в Норвегії, тягнуться калидонские складчасті структури.

Серед корисних копалин Скандінавського півострова найбільше значення мають залізняк – магнетити, що залягають в породах архейского віку і вмісних 60-70 % заліза. У зоні древньої складчатости є також руди деяких кольорових металів.

Приблизно чверть півострова знаходиться за полярним колом, тут розташовується сама північна точка континенту – мис Нордкин. Гальхеппиген, сама висока гора Скандінавського півострова має висоту 2469 метрів. Тут, в горах також розташовується Юстедальсбреєн, найбільший льодовик Європи. На півострові зустрічаються різні кліматичні зони від субарктичних до помірних.

Клімат на Скандінавському півострові практично на всій території помірний і лише на крайній півночі субарктичний. Особливості клімату полягають в тому, що він має відмінності в різних частинах завдяки природному бар’єру для повітряної маси – Скандінавським горам. На заході і півдні влітку +8 +14°З, взимку -4-2°С. На півночі влітку +6 +8°З, взимку -16°С. На сході влітку +15°З, взимку -10°С. На півострові рясна річкова мережа з бурхливими і швидкими рікам. Також велика кількість озер. Найбільш великі ріки: Гломма, Клар-Ельвен, Турне-Ельв, Даль-Ельвен. У котловинах тектонічного походження, перероблених древніми льодовиками, багато озер (найбільш великі Венерн, Веттерн, Меларен)

Рослинний світ Скандінавського півострова дуже багатоманітний. Майже половина території (43%) зайнята лісами. Переважають сосни і ялини на подзолистих торфово-болотяних грунтах. На півдні змішані ліси і широколиственние.

Тваринний світ представлений лісовими звірами: заєць, лось, лисиця. На півночі мешкають олені. У прибережних скелях зустрічаються пташині базари. Прибережні води Скандінавського півострова багаті рибою.

Шведська частина півострова рясніє озерами і лісами, які займають більше половини країни, по цьому показнику вона знаходиться на першому місці в Європі. Країни Скандінавського півострова славляться високим рівнем життям, екологичностью і багатою кухнею. На Півночі країни розташовується історична область – Сканія, від якої сталася назва острова. Вона раніше належала Данії. Незважаючи на те, що зараз територія цієї країни не зачіпає півострів, її часто відносять до Скандінавії.

Література

  1. Ерамов Р. А., Фізична географія зарубіжної Європи, М., 1973;
  2. 3аніна А. А., Клімат Скандинавського півострова, Л., 1964;
  3. О’Делл Е., Скандинавія, пров. з англ., М., 1962;
  4. Chabot G. [E-. a.], L’Europe du Nord et du Nord – Quest, t. 1, P., 1958.