Скандінавський півострів – найбільший півострів Європи заворожує своєю історією і природною, унікальною красою природи. На його території розташовані Швеція, Норвегія і частина Фінляндії. Його омивають Норвезьке, Балтійське, Баренцево і Північне моря. Скандінавські гори, частина Балтійського щита, є межею між Швецією і Норвегією. На півночі Норвегії гірська гряда досягає берегів моря, тут вона сильно порізана фьордами.
Гірські породи, що складають Скандінавський півострів, мають дуже древній вік. Велика частина цієї території, переважно в межах Фінляндії і Швеції, відноситься до Балтійського кристалічного щита – древньому «тімені» Європи, де на поверхню виступає докембрийский підмурівок, а більш молоді осадкові породи майже повністю відсутні. На заході, головним чином в Норвегії, тягнуться калидонские складчасті структури.
Серед корисних копалин Скандінавського півострова найбільше значення мають залізняк – магнетити, що залягають в породах архейского віку і вмісних 60-70 % заліза. У зоні древньої складчатости є також руди деяких кольорових металів.
Приблизно чверть півострова знаходиться за полярним колом, тут розташовується сама північна точка континенту – мис Нордкин. Гальхеппиген, сама висока гора Скандінавського півострова має висоту 2469 метрів. Тут, в горах також розташовується Юстедальсбреєн, найбільший льодовик Європи. На півострові зустрічаються різні кліматичні зони від субарктичних до помірних.
Клімат на Скандінавському півострові практично на всій території помірний і лише на крайній півночі субарктичний. Особливості клімату полягають в тому, що він має відмінності в різних частинах завдяки природному бар’єру для повітряної маси – Скандінавським горам. На заході і півдні влітку +8 +14°З, взимку -4-2°С. На півночі влітку +6 +8°З, взимку -16°С. На сході влітку +15°З, взимку -10°С. На півострові рясна річкова мережа з бурхливими і швидкими рікам. Також велика кількість озер. Найбільш великі ріки: Гломма, Клар-Ельвен, Турне-Ельв, Даль-Ельвен. У котловинах тектонічного походження, перероблених древніми льодовиками, багато озер (найбільш великі Венерн, Веттерн, Меларен)
Рослинний світ Скандінавського півострова дуже багатоманітний. Майже половина території (43%) зайнята лісами. Переважають сосни і ялини на подзолистих торфово-болотяних грунтах. На півдні змішані ліси і широколиственние.
Тваринний світ представлений лісовими звірами: заєць, лось, лисиця. На півночі мешкають олені. У прибережних скелях зустрічаються пташині базари. Прибережні води Скандінавського півострова багаті рибою.
Шведська частина півострова рясніє озерами і лісами, які займають більше половини країни, по цьому показнику вона знаходиться на першому місці в Європі. Країни Скандінавського півострова славляться високим рівнем життям, екологичностью і багатою кухнею. На Півночі країни розташовується історична область – Сканія, від якої сталася назва острова. Вона раніше належала Данії. Незважаючи на те, що зараз територія цієї країни не зачіпає півострів, її часто відносять до Скандінавії.
Література
- Ерамов Р. А., Фізична географія зарубіжної Європи, М., 1973;
- 3аніна А. А., Клімат Скандинавського півострова, Л., 1964;
- О’Делл Е., Скандинавія, пров. з англ., М., 1962;
- Chabot G. [E-. a.], L’Europe du Nord et du Nord – Quest, t. 1, P., 1958.