Польова практика з ландшафтознавства, яка є основою для закріплення теоретичних знань студентів, отриманих на лекційних і практичних заняттях із загального землезнавства, геології, географії ґрунтів з основами ґрунтознавства, біогеографії, ландшафтознавства та багатьох інших фізико-географічних дисциплін у 2021 роцы відбулася за маршрутом Чернівці – Хрещатик – Заліщики – Нирків (Червоне) – Чернівці.

Вона сприяє формуванню і поглибленню важливих фізико-географічних понять, розширенню уявлень про прикладні аспекти ландшафтознавства і ландшафтної екології. Польова ландшафтна практика є істотною ланкою в підготовці бакалаврів. Вона відрізняється від інших польових практик насамперед тим, що природні компоненти вивчаються не самі по собі, а як взаємозалежні частини конкретних регіональних і локальних геосистем. За навчальним планом дана практика у студентів проводиться після завершення лекційних курсів основних фізико-географічних дисциплін та проходження польових практик по геології, геоморфології, метеорології, географії ґрунтів з основами ґрунтознавства тощо, тобто в системі польових практик вона є однією із завершальних. На час її проведення студенти вже володіють методами галузевих польових досліджень.

Мирослав Проскурняк

Закладка грунтового профілю з поетапним поясненням методики та її особливостей

Основна увага під час практики приділяється питанням методики комплексних ландшафтних і геоекологічних досліджень і ландшафтного планування.

Основною метою польової практики з ландшафтознавства є освоєння методики польових ландшафтних досліджень і набуття досвіду оцінки геосистем для практичних цілей.

Мирослав Проскурняк

Розповідь про особливості ландшафтів каньйонів приток річки Дністер

Головними завданнями практики є:

1. Освоєння методів виявлення і картографування геосистем регіонального і локального рівнів (ідентифікація геосистем за допомогою топографічних і ґрунтових карт, карт природокористування, аерознімків, а також за зовнішніми морфологічними ознаками в польових умовах; визначення меж геосистем, встановлення їх рангу; типізація і картування);
  2. Оволодіння методом ландшафтного профілювання (суміщення методів і прийомів дослідження окремих фізико-географічних дисциплін, що дають можливість встановити за профілем пов’язані геосистеми одного або декількох рангів, визначити вертикальну структуру і морфологічну будову досліджуваних геосистем);
  3. Вивчення прийомів і методів роботи на «ключових» ділянках передбачає вільне володіння методикою галузевих і ландшафтних польових досліджень, що уможливлює проводити аналіз взаємозв’язків та взаємодії компонентів в геосистемах; виявляти закономірності в їх структурі і динаміці, визначати основні тенденції еволюції під дією природних і антропогенних чинників, проводити оцінку природних ресурсів геосистем для господарських цілей і оптимізації природокористування;
  4. Освоєння методів і прийомів ландшафтного планування, розробки рекомендацій з охорони, відновлення геосистем і ландшафтно-екологічної оптимізації природокористування (виділення і типізація природно-антропогенних геосистем, розробка системи природоохоронних заходів тощо).
Урочище Червоне

Похід до руїн Червоногородського палацу в урочищі Червоне (с. Ниріків)

Джуринський водоспад

Водоспад у теплі літні дні перетворюється у справжній атракціон. Вздовж річки стоять намети та облаштовані цілі кемпінги, тут продають їжу, сувеніри, навіть є батути! А біля водоспаду іноді утворюється черга, стільки охочих приїздить спробувати на своїх спинах природне джакузі