Ожеледиця — шар льоду або зледенілого снігу на земній поверхні, що утворюється внаслідок замерзання атмосферних опадів або талої води. 

Умовами виникнення ожеледиці є зниження температури повітря та ґрунту до від’ємних значень, атмосферні опади, що випадають або випали впродовж останніх 12 годин, мокрий ґрунт. Ймовірність зростає за певних значень температури (від –2 °С до –6 °С) повітря та його відносної вологості (65–85 %). 

Передумовами  ожеледиці є такі метеорологічні процеси:

  1. підвищення атмосферного тиску за випадання атмосферних опадів; 
  2. встановлення ясної погоди після припинення опадів; 
  3. перехід температури повітря та ґрунту до від’ємних значень за одночасного зниження відносної вологості повітря. 

Синоптичні умови виникнення ожеледиці подібні до умов утворення ожеледі чи інших видів зледеніння. Мова йде про адвекцію теплого й вологого повітря за південних синоптичних процесів або переміщення баричних улоговин із заходу. 

Ожеледицю вважають небезпечним метеорологічним явищем. Адже перешкоджає рух транспорту на дорогах, які стають слизькими й небезпечними для пересування. Може призвести до дорожньо-транспортної пригоди, травмування. Небезпечним є відкладення льоду на дорожньому покритті після замерзання води. Шкодить посівам озимих культур і відгінному тваринництву.

Література

  1. Затула В. І. Ожеледиця // Велика українська енциклопедія. Джерело