У центрі екваторіальної Африки, на дні величезних западин, втиснутих у поверхню вулканічного плато сильними тектонічними силами, знаходиться африканське озеро Вікторія.
Воно розташоване на кордоні трьох африканських країн: Танзанії, Уганди та Кенії. Танзанії належить південна половина водосховища, Уганда – на північ і невелика частина північно-східного узбережжя Кенії.
Озеро Вікторія має неправильну еліптичну форму; його довга вісь простягається з південного заходу на північний схід майже на 350 кілометрів, а коротка вісь — 200 кілометрів у довжину. Максимальна глибина озера – 80 метрів, середня – 40 метрів.
У стародавню геологічну епоху, мільйони років тому, площа озер була значно більшою, ніж площа, дана їй сучасною природою.
Стародавнє водосховище виникло в третинному періоді і розширилося під час вологого четвертинного періоду. Тоді його води охоплювали всю територію сучасної Уганди, простягаючись на схід майже до озера Рудольф.
Озеро утворене горами і піднято на висоту 1134 метри над поверхнею моря в результаті вулканічного процесу, складається з рівнинних берегів. Озеро відкрите для всіх вітрів з материка. Він не захищений гірськими схилами чи скелями, як інші великі води в Східній Африці, тому вільно бродить над величезними водами Вікторії, де лютують урагани, а гігантські торнадо закручують свої спіралі. Недарма район озера Вікторія вважається одним з найпоширеніших районів глобальних штормів.
Кліматичні умови в цій місцевості не є сприятливими для європейців. Спекотна погода, висока вологість, чергування тропічних дощів і посух, отруйні комахи та різні хвороби ускладнюють життя. Середньорічна температура в цій місцевості вище 25 градусів, а температура води близько 22 градусів.
Берегова лінія озера дуже звивиста, утворюючи безліч заток, бухт, мисів і півостровів. Бухти та невеликі бухти зручні для стоянки кораблів, захищених від вітру. У затоках і лиманах живуть крокодили і бегемоти. Уздовж узбережжя у великій кількості ростуть папірус, цукрова тростина, очерет.
В озері багато населених островів. Найбільші з них – Укереве, Сесе, Менсоме, Рувондо та Коме.
Береги озера плоскі, зазвичай болота, з щільним папірусом. Деякі райони є тропічними лісами, а в деяких місцях можна побачити бавовняні поля, кавові плантації та бананові кущі.
Інший ландшафт — південно-західне узбережжя. Ось біля озера є платовидний пагорб, зрізаний у воду з крутого схилу.
Озеро постачається водою з численних річок, що витікають з навколишніх гір. В основному це невеликі струмки. Серед них виділяється лише повноводна Кагера, яка вважається джерелом Нілу.
Рівень води протягом року коливається дуже мало, в межах 20-40 см. Однак вік озера коливається на 2-3 метри. Через надмірну кількість опадів рівень води періодично буде значно підвищуватися.
Озеро оточене саваною, а з північного заходу наближаються джунглі екваторіальних тропічних лісів.
На озері гніздяться фламінго, червоні журавлі та інші птахи. У водах Вікторії було знайдено багато крокодилів.
Рибний світ в озері багатий і різноманітний, налічується більше 100 видів риб, багато з яких зустрічаються тільки в озері Вікторія.
Найпоширеніший риба-хроміс (від якогось морського окуня), і найважливіша в промисловому відношенні тілапія , особливо її вид-балта (місцевий «нгеге»). Вони також дряпають вуса або бороди (по-місцевому – «сіндзя»).