Ньяса лежить у глибокій западині. Це найпівденніше з групи Великих озер.
Довжина Ньяси – 580 кілометрів, ширина до 80 кілометрів, площа водного дзеркала – 30 тисяч км2. Озеро витягнуте майже в строгому меридіональному напрямі, його береги високі та скелясті. Глибина Ньяси – 706 м (друге місце серед Великих озер).
Клімат в районі Ньяси вологий, тропічний. У найспекотливіший місяць температура повітря 27 градусів, а в найхолодніший – близько 19 градусів. Тут випадає багато опадів, навіть більше ніж над озером Вікторія.
Ньясу вважають однією з найкрасивіших водойм Африки. Особливо чарівне враження вона справляє в час ранкової і вечірньої зірниці, коли поверхня озера міниться перламутром, а потім починає яскріти сріблом, і чим вище підбивається сонце, тим більше змінюється колір води від сірого до небесно-синього.
Однак ця краса оманлива, бо характер в озера нерівний, непостійний. Затиснуте у вузькому коридорі між скелястих стін, воно править за гігантську аеродинамічну трубу, по якій гуляють вітри. До озера вони підходять з боку океану тихі й сумирні, а „звалюючись” у довгий кам’яний коридори западини, несподівано прискорюють рух і часто переходять у шторми, збурюючи великі хвилі. Ці багатогодинні шторми місцеві жителі називають „Мверу”. „Мверу прийшла” – кажуть африканці.
Температура води в озері завжди висока: у горішньому шарі – 23,5-27,5 градусів, у нижньому впродовж усього року не падає нижче 22 градусів.
Умови для життя в озері Ньяса сприятливіші, ніж у багатьох інших водоймах. Це підтверджує багатюща фауна – 230 видів риб, майже 90% – місцевих, характерних тільки для цієї водойми. Серед промислової риби найважливіше значення має тілапія, її тут декілька видів.
Іноді над озером спостерігається нкангу – незвичайний „туман” чи „дим”, що ковзає по поверхні води з попутним вітром. Ця хмара тільки здаля нагадує туман, а насправді є скупченням найдрібнішої мошви.