Географія озера Байкал

Озеро Байкал розташоване на півдні Східного Сибіру. Озеро Байкал тягнеться у формі півмісяця з південного заходу на північний схід між широтами 55°47″ і 51°28″ і довготами 103°43″ і 109°58″ на схід. Довжина озера — 636 км, максимальна ширина посередині — 81 км, мінімальна ширина через дельту Селенги — 27 км (між Голі на західному березі Байкалу і Центральними крайніми на сході). Озеро Байкал розташоване на висоті 455 м над рівнем моря. Довжина узбережжя близько 1850 км (без урахування північного узбережжя острова Яркий). Площа водного дзеркала, визначена в акваторії на висоті 454 м над рівнем моря, становить 31 470 квадратних кілометрів.

У озеро Байкал впадають регулярні річки та струмки, які приносять приблизно половину кількості води, яка надходить в озеро. Анкара – єдина річка, що витікає з озера Байкал.

Історія

Історія Байкалу починається 25-30 мільйонів років тому. Водний басейн озера утворився під впливом тектонічних процесів. Навколо Байкалу періодично відбуваються землетруси і гарячі джерела. В озері все ще відбуваються природні зміни. З кожним роком його ширина збільшується на 2 сантиметри. Розташування озера Байкал на карті Росії – південна частина Східного Сибіру. Територія озера простягається уздовж кордонів Республіки Бурятія та Іркутської області. Якщо подивитися на Байкал з космосу, він буде виглядати як нова місячна порожнеча, розташована прямо в самому серці Азії.

Сейсмічна активність

Байкальський регіон відноситься до районів з високою сейсмічності: тут відбуваються регулярні землетруси, більшість з яких становить один-два бали за шкалою MSC-64. Але є й сильні, тому в 1862 році під час Кударинського землетрусу силою 10 балів у північній частині дельти Селенги затонув ділянку суші завдовжки 200 км із 6 улусами, де проживало 1300 осіб, і утворилася затока Провал. . . Сильні землетруси були зареєстровані також у 1903 р. (Байкал), 1950 р. (Мондинське), 1957 р. (Муйське), 1959 р.

Епіцентр землетрусу був під озером, поблизу селища Суха (південно-східне узбережжя), на дні Байкалу. Його сила досягла 9 балів. В Улан-Уде та Іркутську сила основної вібрації досягала 5-6 балів, були тріщини та незначні пошкодження будівель і споруд.

Скільки води у Байкал?

Загальний обсяг води на планеті становить близько 1406 мільйонів кубічних метрів. км. З них 0,231 мільйона кубічних метрів знаходиться в озерах і річках. км. Обсяг води Байкалу становить близько 23 тис. куб. км. Це в 23 рази більше, ніж у Ладозькому озері, ніж у всіх п’яти Великих озерах Північної Америки (Супер, Мічиган, Гурон, Ері, Онтаріо) в Балтійському морі. Байкал містить близько 1/5 світових запасів поверхневих вод (за винятком льоду

Антарктиди, Гренландії та інших льодовиків) і понад 4/5 прісної води Росії.

БАЙКАЛЬСЬКА ВОДА

Вода Байкалу така ж унікальна і дивовижна, як і сам Байкал. він надзвичайний

прозорий, чистий і насичений киснем. Не так давно він вважався лікувальним, використовувався для лікування хвороб.

Навесні прозорість води Байкалу досягає 40 метрів! Це пов’язано з тим, що вода Байкалу дуже багата завдяки життєдіяльності живих організмів, що живуть у ній.

Глибина озера Байкал

Максимальна глибина озера — 1637 м, середня — 730 м. Іноді в літературі вказується, що максимальна глибина Байкалу становить 1642 м. Яке значення правильне? Відповідь на це питання дещо парадоксальна – обидва правильні. Ідея полягає в тому, що похибка вимірювання такої глибини становить близько 2%; 30 метрів. Тому справедливо буде сказати, що найбільша глибина Байкалу становить 1640 м, але не забувайте про можливу помилку в кілька десятків метрів.

Клімат

Клімат Східного Сибіру – різкий континент, але великі водойми і гірське середовище Байкалу створюють незвичайний мікроклімат. Байкал служить чудовим термостабілізатором – взимку на Байкалі тепліше, а влітку трохи прохолодніше, ніж, наприклад, в Іркутську, розташованому за 70 км від озера. Різниця температур зазвичай становить близько 10 градусів. Важливий внесок у цей ефект вносить пристань, що розростається майже по всьому узбережжю Байкалу.

Фауна і флора Байкалу

На Байкалі налічується понад 2600 видів і підвидів тварин (2682 на 2008 рік) і понад 1000 видів рослинних організмів. Іноді відкриваються нові види. Є підстави вважати, що науці сьогодні відомо лише 70-80% видів живих організмів, що живуть у водах Байкалу. У минулому, коли наука ще не була в комі, щороку відкривали в середньому 10 нових організмів. На Байкалі близько 40% рослин і близько 85% видів тварин є ендемічними, тобто. Зустрічається тільки в озері Байкал. Живі організми в Байкалі поширені від поверхні до максимальних глибин.

В озері налічується 58 видів і підвидів риб. Найбільш відомі самець, білий, харіус, таймень, осетер, голом’янка, льонок. На узбережжі Байкалу росте близько 2000 видів рослин. На узбережжях гніздиться 200 видів птахів. На Байкалі мешкає унікальний типовий морський ссавець – байкальська нерпа. Вважається, що він увійшов у Байкал Північного Льодовитого океану в льодовиковий період вздовж Єнісу та Ангари. Зараз в озері десятки тисяч тюленів. У літні місяці вони досить часто зустрічаються в середній і північній частинах озера.

Найбільша група живого світу Байкалу – безхребетні. В озері також живуть різні види прісноводних молюсків, ракоподібних і олігохет. Особливе місце у водному середовищі Байкалу займає рак епішур, який також не зустрічається ніде в світі. Ця дивовижна 1,5-міліметрова істота відіграє вирішальну роль в екосистемі Байкалу. Епішура, проходячи через воду Байкалу, фільтрує її і очищає. Завдяки їй Байкал має таку чисту воду. Крім того, рак є основною біомасою зоопланктону в озері і відіграє значну роль у трофічному ланцюгу водойми.

Острови та півострови

На Байкалі розташовано 27 островів (Ушканські, Ярка та ін.), найбільший з яких — Ольхон (730 км); Найбільший півострів – чистий ніс.

Озеро являє собою своєрідну улоговину, з усіх боків оточене горами та пагорбами. При цьому західне узбережжя скелясте і стрімке, рельєф східного більш пологий (подекуди гори схиляються за десятки кілометрів від берега).

Екологія

Як і в інших частинах світу, екологічні проблеми не оминули Байкал. Протягом століть люди насолоджувалися багатством Байкалу: хутром, рибою, фруктами, шишками, вирубкою лісів. Через необережне використання природні багатства Байкалу не встигають відновитися. На додаток до виснаження природних ресурсів, глобальні запаси води скорочуються, а велике водосховище прісної води на озері Байкал стає все більш важливим у всьому світі. Озеро має багато джерел шкідливого впливу на водне середовище:

  1. На берегах Байкалу створено сім населених пунктів без очисних споруд;
  2. Водний транспорт залишає відпрацьовані масла у воді;
  3. Багато туристів вносять свою лепту в нескінченний потік сміття; байкальський целюлозно-паперовий комбінат завдав значної шкоди екосистемі Байкалу;
  4. Річка Селенга несе свою забруднену воду в прозорі води озера. Його подорож починається в Монголії і проходить через великі міста, що забруднюють воду.

Використані джерела:

  1. ОЗЕРО БАЙКАЛ – РЕСПУБЛИКА БУРЯТИЯ Перейти до джерела
  2. О Байкале Перейти до джерела
  3. Озеро Байкал Перейти до джерела