Географічне положення

У північній частині Атлантичного океану є однойменний острів, який є державою Ісландія. У північній частині узбережжя Ісландія омивається Гренландським морем, на східному узбережжі – Норвезьким морем, і відокремлює Ісландію від Гренландії – Датською протокою. Основну частину острова займають плато, середня висота близько 400-800 метрів. Над ними височіють гори до 1500 метрів. В Ісландії також багато вулканів. В Ісландії налічується 200 вулканів, близько 30 з яких діють і можуть становити загрозу для населення.

Історія поселення в Ісландії

Про існування Ісландії, можливо, було відомо в 4 столітті нашої ери. але перші поселення ірландських суфіїв тут виникли лише на початку IX ст. За записами їхніх ченців, які обережно їх возили, на острові не виявлено жодних слідів стародавніх поселень. Ірландських ченців вигнали з Ісландії вікінги, які з’явилися в 874 р. У той час вікінг Інгольф (Інгольф) Арнарсон на заході Норвегії та його люди заснували сучасну столицю Ісландії Рейк’явік.

Клімат

Ісландія має субтропічний клімат, який є гарячою точкою на теплих узбережжях Північної Атлантики. Клімат у цій країні змінюється кардинально, а іноді просто непередбачувано. Взимку сильні вітри. Найспекотнішим місяцем в Ісландії є липень, коли температура на узбережжі підвищується до +15 … + 18 ° C, вночі температура опускається до +8 .. + 10 ° C, температура знижується до певного градуса. Найхолодніший місяць – січень. Вдень у січні на пляжі близько 0 .. + 2 ° C, вночі – 2 ..- 4 ° C ,. Слід зазначити, що температура по всьому узбережжю майже однакова. Основні дощі йдуть восени і взимку, найвологіший місяць – жовтень. Найменша кількість опадів – травень.

Вулкани

Багато діючих вулканів (Гекла, Лакі), гейзери, гарячі джерела. Через щорічне розходження плит на острові періодично відбуваються виверження вулканів і землетруси.

Вулкан Гекла

Гекла – найвідоміший вулкан в Ісландії. Його ідеально похилий конус добре видно з Рейк’явіка, а для ісландців це національний символ японців – Фудзісан. Як і в Японії, щороку тисячі туристів піднімаються на вершину і заглядають у темні глибини кратера.

Однак старі центральні вулкани не є частиною Ісландії. Ось ще одна дешева вульгарність. Дивовижним прикладом є Вулкан Лакі — навіть не вулкани, а велика тріщина в земній корі, повна замерзлих кісток.

Зниклий століття тому вулкан Ессія можна побачити по всьому Рейк’явіку як високу гору, майже весь край з рівною поверхнею. Популярна культура говорить, що Ессія велика і м’яка. Геологи стверджують, що гора складалася з численних айсбергів, які століттями накладалися один на одного.

Вулкан Сніфедельс розташований на льодовику Снайфедельскюккель, на захід від острова Сніфедельснес в Ісландії

Гейзери

Розрізнені гарячі джерела (більше 250) в Ісландії пов’язані з вулканічною діяльністю. Сульфати (сірчані гази і високотемпературні викиди сірководню з тріщин земної кори) зустрічаються лише в районах молодого вулканізму. Найвідомішим джерелом є Великий Гейзер (його ім’я було спільне для всіх гейзерів). Теплова енергія широко використовується в Ісландії для опалення будинків (у таких будинках проживає понад 85% населення країни), забезпечення гарячою водою басейнів і теплиць.

Водоспади

Національний парк Тінгветлір

Окрім запису «Гри престолів», він також відомий створенням одного з найстаріших парламентських органів у світі. Саме тут у 1944 році була проголошена незалежність Республіки Ісландія. У парку також знаходиться літня резиденція Ісландії, дефектні тектонічні плити Євразії та Північної Америки і, звісно, ​​водоспади.

Водоспад Грімур — другий за величиною водоспад Ісландії, його висота 198 метрів.

Селлаландсфосс, мабуть, найвідоміший водоспад Ісландії.

Скоуґафосс – це чистий кайф шириною 25 метрів і висотою 60 метрів.

Гулльфосс – це водоспад, на якому мала бути побудована електростанція. Але донька інвестора, намагаючись захистити це диво природи, погрожувала кинути себе на смерть, якщо ідею реалізують. Правда чи ні, але на честь Сігрідура Томасдуттір  тут споруджено пам’ятник.

Населення

Населення Ісландії становить 364 134 особи. (2020), 16% займаються сільським господарством, 21% – рибальством, 18% – компаніями та мистецтвом, 25% – торгівлею та транспортом, 10% – іншим. Етнічний склад той самий: 98,99% – ісландці – нащадки вікінгів розмовляють ісландською. У країні також проживають датчани, шведи, норвежці та поляки (згідно з угодою про будівництво сірчаних та алюмінієвих заводів у 2015 році з Польщею та Німеччиною). Щільність населення становить 3,12 особи. за 1 квадратний кілометр. Майже 60% населення проживає в західній частині країни (Рейк’явік і околиці).

Мова

Ісландія є офіційною мовою Ісландії. Географічне відокремлення Ісландії від материка та її англійська мова дозволили ісландській мові нагадувати старонорвежську, і хоча ісландський народ продовжує дотримуватися чистоти мови, вона відносно невелика. вони запозичили слова цією мовою.

Високоісландська мова — це форма сучасної мови. Також у цій країні є рибальський жаргон – фландрамол, що прийшов із розмови з рибалками. Ісландське письмо походить від латинського алфавіту ХІІ ст. Старі рукописи ісландською мовою десятиліття – одинадцяти, спочатку подавались лише усно.

Цікаві факти

  1. Ісландія — найбільший острів у світі.
  2. Столиця країни, Рейк’явік, є найпівнічнішою столицею світу.
  3. Найбільший льодовик Європи Ватнаекудль (група всіх льодовиків Європейського субконтиненту).
  4. Водоспад Декстіфос є найсильнішим водоспадом в Європі: він виливає близько 500 м2 води за секунду. Розсіювання видно з відстані одного кілометра.
  5. Взимку центральна частина острова дуже кам’яниста і схожа на місячний ландшафт, де NASA працювало з астронавтами, щоб досягти Місяця.
  6. Ісландські будинки не потребують спеціального опалення – пара і гаряча вода надходять безпосередньо з природних джерел тепла.
  7. Ісландія входить до першої десятки країн за річним рівнем життя, а Ісландія має одну з найвищих у світі тривалості життя.
  8. Менше одного відсотка населення світу може визначити слово Eyjafjallajökull. Вулкан Ісландії є найвідомішим.
  9. Найширша «джеряна» річка у світі – Дейдарттунгувер, на північ від Рейк’явіка. Використовуючи ярлики, витрата води в цих резервуарах становить 225 літрів на секунду.
  10. Ісландія має найвищу щільність гейзерів у світі.

Використані джерела:

  1. 11 фактів про Ісландію, які Ви могли не знати Перейти до джерела
  2. Ісландія (острів) Перейти до джерела
  3. Ісландія Перейти до джерела
  4. Країна ельфів, овець та льодовиків: 11 причин швидше поїхати в Ісландію Перейти до джерела
  5. Про країну Перейти до джерела