Є головним породоутворюючим мінералом, коштовним та технічним каменем. Завдяки своїм фізичним властивостям стійкий до механічного та хімічного вивітрювання (розчиняється лише в плавиковій кислоті), а тому є найрозповсюдженішим мінералом на Землі. Як породоутворюючий мінерал зустрічається, як правило, тільки мутний, молочний або жильний кварц. Твердість за шкалою Мооса – 7, густина – 2,6, блиск може бути скляний або масний, колір риски – білий, злам – раковистий або занозистий, спайність відсутня. Кристали кварцу утворюють тригональну сингонію, зазвичай стовпчасті, мають форму шестигранної призми з ромбоедрами на кінцях граней. Інколи, дрібні кристали («діаманти») мають псевдобіпірамідальний вигляд.

Найбільші родовища: гори Фіхтель (Німеччина), Альпи, Урал, Бразилія, о. Мадагаскар

Безколірний різновид кварцу називають гірським кришталем. Слово «кришталь» з грецького означає лід; вчені античності вважали, що гірський кришталь – це назавжди замерзлий лід.

Кварц (quartz)

Від саксонського слова querkluftertz, що означає пронизуючі (поперечні) прожилки, яке могло легко стати скороченим до querertz, а далі до quartz; також назва могла походити від старокорнуельської назви кристалічного кремнезему, що означало променевий кварц (cross-course-spar)

Вага найбільших кристалів досягає декількох тон, однак ті, що придатні для огранки зустрічаються рідко. Утворює друзи. Важливою діагностичною ознакою є поперечна штриховка на гранях призми. При опроміненні рентгенівськими та α- променями гірський кришталь набуває димчасте, пурпурне та інше забарвлення.

Гірський кришталь

Ювелірні різновиди гірського кришталю приурочені до родовищ пегматитів, а також альпійських та гідротермальних прожилок – так званих «кришталевих погребів»

Аметист є фіолетовим (обумовлений вмістом заліза у структурі кварцу) різновидом кварцу, цінним та привабливим у ювелірній справі. З грецького ametistus – протидія сп’янінню. Утворюється в альпійських та гідротермальних прожилках, мигдалинах лав. Часто зустрічається у вигляді друз та щіток. Кристали, зазвичай, ростуть на сірому непрозорому кварцовому субстраті. В огранці кристалу домінують грані ромбоедрів. Кращі сорти аметисту йдуть на огранку, інші шліфуються кабошоном або використовуються в художніх виробах. Якщо аметист обпалюють, він набуває жовто-коричневого кольору. Так виникає штучний цитрин. Однак при радіоактивному опроміненні колір повертається.

Аметист

Найбільші родовища знаходяться в Бразилії, Уругваї, Мадагаскарі та Уралі

Цитрин (торгова назва – золотистий топаз: Байя-топаз, Мадейра-топаз, Пальміра-топаз, Ріо-Гранде-топаз) – отримав свою назву завдяки лимонно- та золотисто-жовтому кольору (з латинського citrus – лимон).

Цитрин

Більшість цитринів, що потрапляють на ринок - це аметист та димчастий кварц, що при температурі 470-560ºС забарвлюються у блідо-жовті та темно-жовті кольори, або набувають рожево-коричневих відтінків

 Темно-бурий та чорний різновид кварцу називають моріоном. Колір обумовлений дефектами структури внаслідок ізоморфного впливу іонів алюмінію та радіоактивного випромінювання. При температурі 300-400ºС втрачає колір. Часто домішуються голочки рутилу. За рахунок включень бітумінозних органічних речовин деякі кристали кварцу зафарбовані в глибокий чорний колір.

Моріон

Торгова назва – раухтопаз. Темно-бурий та чорний різновид кварцу називають моріоном. Колір обумовлений дефектами структури внаслідок ізоморфного впливу іонів алюмінію та радіоактивного випромінювання.

 

Рожевий кварц отримав свою назву за колір. Часто посічений тріщинами та майже не прозорий (мутний). Легко втрачає колір (вицвітає) під впливом сонячного проміння.

Рожевий кварц

Характерне явище астеризму: тоненькі включення голочок рутилу, що зорієнтовані по кристалографічним осям, зумовлюють появу шестипроменевої зірки

Тигрове око – різновид кварцу, що утворений паралельно-волокнистим агрегатом гетиту або крокідоліту (у кошачого ока – актиноліту, соколиного ока – рогової обманки) та кварцу. Колір золотисто-коричневий, за рахунок вмісту заліза; відполірована поверхня відзначається шовковистим відблиском. Не стійкий до соляної кислоти. Зустрічається у вигляді пластоподібних тіл в декілька сантиметрів. Волокна амфіболу орієнтовані перпендикулярно до поверхні, розвиваються у тріщинах, заміщуються гідроксидом заліза та окварцовуються.

Тигрове око/Кошаче око/Соколине око

Хвилеподібний відблиск утворюється завдяки тонковолокнистій будові

Празем – рідкісний різновид кварцу. Завдяки включенням тоненьких голочок актиноліту має зелений колір. Інколи праземом називають також зелену яшму.

Празем

В Європі зустрічається у ФРН (Рудні гори), Фінляндії, Австрії (Зальцбургські Альпи), Шотландії

Кварц є важливою сировиною для скляної та керамічної промисловості. В техніці використовується для генерації ультразвуку, а також завдяки зворотному п’єзоелектричному ефекту в радіотехніці та годинниках.

Література:

  1. Митчелл, Р.С. (1982). Названия минералов. Что они означают? Москва : Мир.
  2. Шуман, В. (1986). Мир камня. Горные породы и минералы. Москва : Мир, (1).
  3. Шуман В. (1986). Мир камня. Драгоценные и поделочные камни. Москва : Мир, (2).