Кіпр, острів у східній частині Середземного моря, відомий з давніх часів своїми мінеральними багатствами, чудовими винами, а також природною красою.
Кіпр розташований приблизно 65 км на південь від Туреччини, 100 км на захід від Сирії і 770 км на південний схід від материкової Греції. Його максимальна довжина, від мису Арнауті на заході, до мису Апостолос Андреас в кінці північно-східного півострова, становить 225 км. Максимальна протяжність з півночі на південь становить 100 км. Це третій за величиною острів Середземного моря після Сицилії та Сардинії.
Острів Кіпр нагадує каструлю, ручка якої простягається на північний схід від основної частини. Загальна картина його берегової лінії довжиною приблизно 640 км порізана і скалиста, з довгими піщаними пляжами на півдні. Горами покрита майже половину острова. Уздовж північного узбережжя на 150 км тягнеться хребет Киренія (висота до 1023 м), у якому п’ятьма гострими вершинами виділяється гора Пентадактилос і низькогірний хребет Карпас (до 364 м). Центральну і південно-західну частину Кіпру займає масив Троодос (висота до 1951 м). Хребти північної та південної частини Кіпру розділені широкою міжгірною рівниною Месаорія, (висота над рівнем моря близько 200 м), яка простягається від затоки Морфу на заході до затоки Фамагуста на сході. Приблизно в центрі рівнини знаходиться Нікосія. Рівнина є основним районом вирощування зернових культур на острові.
Головні річки Кіпру беруть початок у горах Троодос. Педіос, який є найбільшим, тече на схід до затоки Фамагуста, Серахіс тече на північний захід, Каріотіс на північ до затоки Морфу, а Куріс тече на південь до затоки Епіскопі. Річки повністю живляться зі стоку зимових опадів.
Основні типи ґрунтів острова складаються з недосконалих гравійних літозолів, що знаходяться в горах Троодос і Кіренія, і сільськогосподарських вертизолів, розташованих на рівнині Месаорія та вздовж південно-східного узбережжя. До інших менш продуктивних ґрунтів належать солончакові та солонцеві ґрунти. Останні зустрічаються лише в ізольованих соляних кишеньках по всьому острову.
Клімат
Кіпр має інтенсивний середземноморський клімат із типовим, яскраво вираженим сезонним ритмом. Спекотне посушливе літо (з червня по вересень) і дощова зима (з листопада по березень) розділені короткими осінньо-весняними сезонами (відповідно з жовтня та квітня по травень) зі швидкими змінами. Осінньо-зимові опади, від яких залежить сільське господарство та водопостачання, мінливі. Середня річна кількість опадів становить близько 500 мм. Найменша середня кількість опадів –350 мм випадає в Нікосії, а найвища –1050 мм – на горі Олімп. Літні температури в Нікосії коливаються від середньодобового максимуму 37 °C до середнього добового мінімуму 21 °C. Взимку діапазон становить від 15 °C до 5 °C. З грудня по березень у хребті Троодос кілька тижнів низькі температури вночі, і випадає значний снігопад.
Рослини та тварини
Уздовж північного узбережжя є вузька родюча рівнина, де рослинність переважно вічнозелена і включає оливкові, ріжкові та цитрусові дерева. Ареал Троодос має соснові, карликові, кипарисові та кедрові ліси. Південні та західні схили широко засаджені виноградниками. З осені до весни рівнина Месаорія зелена й барвиста, з великою кількістю польових квітів, квітучих кущів і чагарників; є також ділянки лісу, в яких зустрічаються евкаліпт і різні види акації, кипариса, низинної сосни. Апельсиновими плантаціями всіяна північно-західна частина острова.
У районі Кіренії знайдено останки слонів і бегемотів, а в давнину тут була велика кількість оленів і кабанів. Єдина велика дика тварина, яка нині збереглася, — це агрино, підвид диких овець, споріднений з муфлоном західного Середземномор’я. Він знаходиться під суворою охороною в невеликій лісовій зоні хребта Троодос. Дрібної дичини багато, але на неї наполегливо полюють. Змії були широко поширені в стародавні часи, тому острів називали Офіусса, що означає «Обитель змій», проте зараз вони відносно рідкісні. На пляжах уздовж узбережжя розмножуються черепахи, які охороняються законом.
Кіпр лежить на основних шляхах міграції птахів. Навесні та восени через острів пролітають мільйони, але деякі види зимують там.