Геоморфологічні особливості западини Ель-Гор за картосхемами, створеними із застосуванням ГІС-інструментарію

(звіт з практичного курсу дисципліни “Регіональна геоморфологія”)

Поетапна побудова картосхеми рельєфу западини Ель-Гор за допомогою програмного забезпечення QGIS :

1. Ознайомлення з  інтерфейсом QGIS, після завантаження та встановлення  програмного забезпечення  для виконання практичної роботи.

2. На ПК завантажуємо SRTM відповідно до варіанту. Розмір 5*5 градусів, формат – Geo TIFF. Розпаковуємо архів – зображення у форматі *tif переміщуємо у відкрите вікно QGIS.

3. Створюємо картосхему відмивки, або «тіньового рельєфу» для кожної основи.

4. Створюємо карту рельєфу території обравши градієнт wiki-schwarzwald та відкоригувавши кольорову гамму та значення шкали висот. Було обрано мінімальне та максимальне значення для шкали висот даної території від -500м. до 4000м.

5. Накладаємо два створені шари «Відмивка» та «Рельєф». «Рельєф» – властивості – символіка – візуалізація кольорів – режим змішування «накладення».

6. Будуємо ізогіпси чорного кольору з інтервалом 200м. для створеної картосхеми.

7. Отримуємо готову картосхему рельєфу западини Ель-Гор.

Опис особливостей рельєфу западини Ель-Гор за створеною картосхемою.

Западина Ель-Гор (або западина «Мертвого моря») – це тектонічна западина, що виникла в епоху міоцену (23-5,3млн.р.). Це вузька долина шириною до 25 км. та довжиною близько 250 км. Знаходиться ця западина в південно-західній Азії на межі Аравійського та Синайського півостровів. В межах цього регіону знаходяться також такі географічні об’єкти, як озеро Кінерет (Галілейське море), озеро Мертве море, що є найнижчою точкою на суходолі, його висота над рівнем моря складає-430м;  долина річки Йордан і долина Хула. Ця западина на півночі обмежена південною частиною гірського пасма Антилівану та Голанськими висотами (гірське плато вулканічного походження). З заходу рядом пустель: Іудейською, Цин, Аравою. З півдня Ейлатською затокою, що є частиною Червоного моря. Впадина оточена крутими схилами з середніми висотами 1000-1500 м. над рівнем моря. Клімат на крайній півночі ближче до середземноморського, на півдні – сухий, напівпустельний. Характеризується відсутністю зовнішнього стоку.

Западина Ель-Гор виникла внаслідок того, що Аравійська плита пересунулась на північ, а потім на схід від Африки створивши при цьому розлом в який прибувала вода, з часом прохід між западиною Мертвого моря та Середземним морем закрився і вода перестала прибувати, залишивши після себе  залишкове озеро – Мертве море. Западина Гхор є рифтовою зоною, межею між Аравійською на Африканською літосферними плитами. Є частиною Сирійсько-Африканської зони розломів. Розташована між грабенами Бекаа та півночі та Ваді-Араба на півдні.

Сьогодні западина Ель-Гор або як її ще називають Йорданська рифтова долина викликає неабиякий інтерес у науковців. Відслонення вздовж рифту цікавлять геологів, різноманітність форм рельєфу вражає геоморфологів, окрім того на території западини сформувалась частково ендемічна флора та фауна, а також була знайдена значна кількість давніх археологічних пам’яток, що сприяє всесвітньому інтересу до цієї території і в наші дні.